9 největších mýtů o opalování
Na léto a opalování se všichni celý rok těšíme. Čas strávený na pláži a u vody je jistě příjemný a zasloužený relax. Je však nutné svou pokožku chránit a pečovat o ni, a to během opalování i po opalování. Přinášíme ti deset nejčastějších mýtů, kterým určitě nevěř, pokud chceš mít krásné opálení a zdravou pokožku.
Mýtus č. 1 - Klidně můžu použít loňský opalovací krém
Opalovací přípravky mají nejen omezenou dobu trvanlivosti, ale nosíme je s sebou na pláž či na koupaliště, kde jsou celé dny vystaveny sluníčku a vysokým teplotám. Nevyplatí se riskovat. Nejlepší varianta proto je si na každou sezónu dopřát novou sadu přípravků na opalování. Budeš tak mít jistotu, že jsou v pořádku a že se nemusíš obávat žádného nepříjemného překvapení. Navíc tak můžeš každý rok vyzkoušet horké novinky a nové „must-have“ přípravky. Třeba naše opalovací oleje, které krásně zvýrazní tvoje opálení a bronzovou kůži.
Mýtus č. 2 - Používat stejný opalovací přípravek na tělo i na obličej je v pořádku
Spousta lidí má jeden opalovací krém, který prostě používá. Jedno, jestli na tělo nebo obličej. My radíme tuto péči rozlišovat. Pokožka na obličeji je daleko tenčí a citlivější a rozhodně si zaslouží vyšší ochranný faktor. Na obličeji tě bez vhodné opalovací péče můžou překvapit i nehezké pigmentové skvrny. Vyzkoušet můžeš například opalovací pěnu SPF 50 na obličej a dekolt s perleťovým efektem.
Mýtus č. 3 - S voděodolným krémem se stačí namazat jen jednou
Protože je opalování často spojené i s koupáním, často volíme voděodolné opalovací přípravky. Ty vydrží na pokožce i při delším pobytu ve vodě. Ale samotným koupáním, pocením nebo utřením se do ručníku funkční vrstva opalovacího přípravku slábne. Rozhodně proto nestačí nanést krém jen jednou, ale je vhodné to po nějaké době zopakovat. Pokud chceš sáhnout po voděodolném přípravku, vyzkoušej třeba naše rozjasňující opalovací máslo SPF 15 - Maracuja
Mýtus č. 4 - Ve stínu se nespálím.
Častý mýtus. I když je sluníčko pod mrakem nebo ty pod slunečníkem či ve stínu, neznamená to, že se nemůžeš spálit. UV záření se odráží např. od písku, vody, betonu či dalších povrchů. Takže použití ochranného opalovacího přípravku je i ve stínu rozhodně na místě.
Mýtus č. 5 - Nespálím se ani pod vodou nebo přes sklo
Při vodních radovánkách nás často ani nenapadne myšlenka na možnost spálení se. Voda navíc tak krásně chladí… Mysli ale na to, že voda propouští až 50% slunečních paprsků a pěkně spálit se můžeš i v bazénu či v moři. Anebo i v autě nebo kanceláři přes okno.
Mýtus č. 6 - Před spálením mě ochrání oblečení
V létě si na sebe vezmeš tričko a lehké kalhoty a máš pocit, že to pro ochranu tvé kůže před paprsky stačí. Vrstva oblečení tě ale ochrání před sluncem jen do určité míry. Proto, pokud máš citlivou pokožku, mysli na to, že je vhodné použít opalovací přípravek i pod oblečení. Vyzkoušej například suchý opalovací olej Sensitive.
Mýtus č. 7 - Po pobytu na sluníčku není nutné použít přípravky po opalování
Po slunění je naše pokožka citlivá a proces opalování poopalovací péče završí. Přípravky po opalování tvoji kůži krásně zhydratují, ošetří, zklidní a vyživí. Pomohou zpomalit i procesy stárnutí pokožky. Z přípravků po opalování máš rozhodně z čeho vybírat. Chceš mléko? Máslo? Nebo chladivý gel? V nabídce máme vše uvedené. Vyzkoušejte třeba některé z našich másel po opalování. Nebo krásně chladivý, osvěžující gel s aloe vera.
Mýtus č. 8 - Opalovací krém tlumí tvorbu vitamínu D
Spojitost mezi sluníčkem a vitamínem D známe všichni. Naše tělo pro tvorbu vitamínu D potřebuje určité množství slunečního svitu. Nemusí to být ale hodiny strávené na slunci. Pro dostačující množství vitamínu D ve výsledku stačí pobyt na sluníčku dvakrát týdně 20 minut. A stačí vystavení se slunci, nemusíme se přímo opalovat. Proto můžeš používat ochranné opalovací prostředky naprosto bez obav.
Mýtus č. 9 – Opálená kůže už nepotřebuje opalovací přípravky
Znáš to. Už jsi krásně opálená a svádí tě to k tomu, krémování při pobytu na slunci trochu „flinkat“. Rozhodně to ale nedělej! Je sice pravda, že opálená pokožka má vytvořený svůj vlastní ochranný faktor. Ten ale nemá dostatečně vysokou UV ochranu. Proto i na opálenou kůži v každém případě patří opalovací přípravek.