Test: Víš, jaký jsi fototyp?

V létě se většina z nás věnuje chytání bronzu. Pro dosažení dokonalých výsledků při opalování bychom ale neměli zapomínat na použití opalovacího přípravku. Pro jednodušší výběr správného opalovacího másla, oleje nebo krému napomůže orientace podle kožního fototypu. Co si pod tím představit? Ve zkratce, geneticky daná barva očí, vlasů a pokožky nás předurčuje k tomu, jak náchylná je naše kůže na sluníčku ke spálení. A přesně podle těchto faktorů se také jednotlivé fototypy rozlišují. Pokud nevíš, jaký fototyp jsi, nevadí. Stačí odpovědět na pět jednoduchých otázek níže, a hned v tom budeš mít jasno.

 

1. Jaká je přirozená barva tvých vlasů?

  1. velmi světlá blond
  2. výrazná blond nebo rezavá
  3. tmavá blond nebo světle hnědá
  4. tmavě hnědá nebo černá

 

2. Jakou máš barvu očí?

  1. velmi světle modrou nebo světle šedou
  2. modrou, zelenou nebo světle hnědou
  3. zelenou, zelenohnědou, hnědou nebo tmavě šedou
  4. tmavě hnědou

 

3. Jaký je přirozený odstín tvé kůže předtím, než se opaluješ?

  1. velmi světlá až bílá
  2. světlá, lehce narůžovělá
  3. středně světlá nebo béžová, s olivovým nádechem
  4. tmavší až výrazně hnědá

 

4. Máš pihy?

  1. ano, téměř všude
  2. ano
  3. ano, sem tam nějakou
  4. vůbec ne

 

5. Jak se projevuje tvoje kůže na sluníčku?

  1. ihned silně zčervená, rychle se spálí, kůže se loupe a tvoří se i bolestivé puchýřky, opálit se je skoro nemožné
  2. zčervená, snadno se spálí, většinou se kůže loupe, opaluje se pomalu a jen lehce
  3. mírně zčervená, někdy se lehce spálí, opaluje se snadno do středně hnědé barvy
  4. nikdy nezčervená, spálí se jen výjimečně, kůže se neloupe, dobře se opaluje až do tmavé barvy 

 

 

Sečti svoje odpovědi - podle toho, které písmeno v odpovědích převažuje si přečti doporučení pro tvůj fototyp a vhodné opalovací přípravky 

 

 fototyp 1 (1)

Převažující odpověď A = fototyp 1

Sluníčko je tvůj nepřítel a dlouhodobému slunění by ses měl/a vyhýbat. Tvoje kůže je na sluneční paprsky velmi citlivá, proto i při krátkém pobytu na slunci vždy vybírej ty nejvyšší ochranné faktory, například suchý opalovací olej SPF 50 ve spreji a na obličej nebo dekolt opalovací pěnu SPF 50 s perleťovým efektem. Pokud toužíš vyzkoušet naše báječná opalovací másla, v nabídce máme např. maracujové opalovací máslo SPF 25. Nezapomínej na sluneční ochranu pokožky i při běžných činnostech jako je dojíždění do práce, na procházce se psem nebo ve frontě na zmrzlinu. Na dovolené u moře se vyhýbej pobytu na sluníčku a drž se spíše ve stínu. Doporučujeme chránit kůži lehkým a vzdušným oblečením, například stylovou tunikou, šátkem uvázaným přes tělo nebo letními šaty. Zapovězené pro tebe je i opalování v soláriu. 

Doporučené SPF v Česku: 20 - 30

Doporučené SPF u moře: 30 - 50+

 

 

Převažující odpověď B = fototyp 2

I pro tebe platí vyšší citlivost kůže na sluneční záření. Proti spálení chraň kůži opalovacími přípravky s alespoň středním ochranným faktorem, doporučujeme například opalovací máslo SPF 25. Pokud preferuješ spíš konzistenci oleje, můžeš vyzkoušet např. opalovací olej SPF 30. S opalováním v soláriu to nepřeháněj, ze začátku si dopřej jen 8 - 10 minut, při opakování můžeš postupně navyšovat až na 10 - 15 minut. Ve velmi horkých dnech nebo na dovolené u moře nezůstávej na slunci celý den a slunění častěji střídej s pobytem ve stínu. Ideální je například zajít si na osvěžující drink do plážového baru. ;-)

Doporučené SPF v Česku: 20 - 25

Doporučené SPF u moře: 30 - 40

fototyp 2

 

 

fototyp 3

Převažující odpověď C = fototyp 3

Tento fototyp je v našich končinách nejběžnější. Při slunění na zahradě nebo na koupališti ti stačí i nízká/střední ochrana, díky tomu máš na výběr z široké nabídky opalovacích přípravků. Vyzkoušej například rozjasňující opalovací máslo SPF 15. U moře doporučujeme zvolit střední ochranu, například opalovací mléko SPF 20 nebo opalovací olej SPF 20. Pro snědou barvu i mimo sezonu si můžeš dopřát i opalování v soláriu - k tomu doporučujeme opalovací vodu, která zabrání nežádoucí vůni po opalování a podpoří urychlení bronzového opálení.

Doporučené SPF v Česku: 10 - 15

Doporučené SPF u moře: 20 - 25

 

 

Převažující odpověď D = fototyp 4

Gratulujeme, tvoje kůže sluníčko v podstatě miluje! Jen se na slunci mihneš a hned máš snědou barvu, jako by ses právě vrátil/a z dovolené. Při výběru opalovacího přípravku si nemusíš tolik lámat hlavu - při slunění v Česku je pro tebe dostačující i nízká ochrana a bez obav můžeš sáhnout například po opalovacím másle SPF 6. U moře si vystačíš i se střední ochranou, doporučujeme třeba opalovací olej SPF 20. Pro zvýraznění krásného snědého opálení vyzkoušej rozjasňující opalovací máslo SPF 6 s jemnými zlatými glitry. Nepodceňuj však ochranu před slunečními paprsky během sportování a zvol například opalovací mléko SPF 10, který se díky praktickému balení vejde do každého batůžku nebo kabelky. Vyjížďka na kole nebo bruslích se může protáhnout a skončit nepříjemným spálením ramenou a zad. Navíc jsou naše opalovací másla, krémy, oleje i mléka voděodolné, což oceníš hlavně při vodních radovánkách. Třeba na paddleboardu zažiješ spoustu zábavy, takže ani nepostřehneš, kolik času uteklo. Kromě toho vodní hladina odráží paprsky, proto se vždy raději předem namaž. Během parných letních dnů určitě oceníš osvěžující opalovací vodu s tyrosinem, která poskytne rychlé zchlazení a ještě urychlí zhnědnutí kůže.

Doporučené SPF v Česku: 6 - 10

Doporučené SPF u moře: 15 - 20

fototyp 4 (1)

 

 

Pozn.  Uvedená doporučení jsou pouze orientační. 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz