Podle čeho poznáš, jaký jsi fototyp?

Léto je za rohem a nastává nejvyšší čas se poohlédnout po pořádné ochraně před slunečními paprsky. Ale jak si vlastně vybrat vhodnou hodnotu SPF? Záleží na na několika faktorech, které musíš zvážit. Pojedeš na dovolenou k moři, nebo se budeš slunit na blízkém koupališti? Opalovací sezona pro tebe teprve začíná, nebo už máš vytvořený snědý základ? Budeš se na horkém sluníčku pohybovat celý den, nebo se jen rychle přesuneš mezi prací a domovem? Nejdůležitější ze všeho je ale citlivost tvé kůže na sluneční paprsky, která je charakterizována kožním fototypem. Znát fototyp své kůže ti usnadní práci při výběru opalovacího přípravku. Obecně se lze řídit základním pravidlem, že čím nižší fototyp kůže máš, tím vyšší ochranný faktor musíš zvolit.

 

fototyp 

 

Co to vlastně je fototyp?

Fototyp každého člověka vyjadřuje intenzitu pigmentace kůže, která určuje, jak je pokožka přirozeně odolná vůči slunečnímu záření. Někdo okamžitě zčervená a rychle se spálí, jiný může bez obav trávit na sluníčku hodiny a rychle hnědne. Pro rozlišení jednotlivých typů kůže (fototypů) se používá numerická klasifikace na 6 fototypů, tzv. Fitzpatrickova škála. V evropských podmínkách si vystačíme s dělením na 4 kožní fototypy:

 

  FOTOTYP 1 FOTOTYP 2 FOTOTYP 3 FOTOTYP 4
BARVA KŮŽE bílá, má hodně pih světlá, má hodně pih  světlá až olivová, může mít pár pih tmavší až hnědá, žádné pihy
BARVA OČÍ světle modré, šedé  modré, zelené, hnědé   zelené, šedé, hnědé hnědé 
BARVA VLASŮ  světlé blond blond, rezavé   světle hnědé tmavě hnědé 
NÁCHYLNOST KE SPÁLENÍ  vždy se spálí téměř vždy se spálí  někdy se spálí  zřídka se spálí 
SCHOPNOST OPÁLENÍ  téměř nikdy se neopálí jemně se opálí  vždy se opálí  vždy se opálí 
DOPORUČENÝ SPF V ČR 20 - 30 20 - 25 10 - 15 6 - 10
DOPORUČENÝ SPF U MOŘE 30 - 50+ 30 - 40 20 - 25 15 - 20

Pozn.  Uvedená doporučení jsou pouze orientační. 

 

U obyvatel v České republice se nejčastěji vyskytují fototypy 2 a 3. Pokud si přesto nejsi jistá, jaký ochranný faktor zvolit, zeptej se svého dermatologa.

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz