K nákupu nad 1000 Kč doprava ZDARMA ✨

Test: Víte, jaký jste fototyp?

V létě se většina z nás věnuje chytání bronzu. Pro dosažení dokonalých výsledků při opalování bychom ale neměli zapomínat na použití opalovacího přípravku. Pro jednodušší výběr správného opalovacího másla, oleje nebo krému napomůže orientace podle kožního fototypu. Co si pod tím představit? Ve zkratce, geneticky daná barva očí, vlasů a pokožky nás předurčuje k tomu, jak náchylná je naše kůže na sluníčku ke spálení. A přesně podle těchto faktorů se také jednotlivé fototypy rozlišují. Pokud nevíte, jaký fototyp jste, nevadí. Stačí odpovědět na pět jednoduchých otázek níže, a hned v tom budete mít jasno.

 

1. Jaká je přirozená barva vašich vlasů?

 1. velmi světlá blond
 2. výrazná blond nebo rezavá
 3. tmavá blond nebo světle hnědá
 4. tmavě hnědá nebo černá

 

2. Jakou máte barvu očí?

 1. velmi světle modrou nebo světle šedou
 2. modrou, zelenou nebo světle hnědou
 3. zelenou, zelenohnědou, hnědou nebo tmavě šedou
 4. tmavě hnědou

 

3. Jaký je přirozený odstín vaší kůže předtím, než se opalujete?

 1. velmi světlá až bílá
 2. světlá, lehce narůžovělá
 3. středně světlá nebo béžová, s olivovým nádechem
 4. tmavší až výrazně hnědá

 

4. Máte pihy?

 1. ano, téměř všude
 2. ano
 3. ano, sem tam nějakou
 4. vůbec ne

 

5. Jak se projevuje vaše kůže na sluníčku?

 1. ihned silně zčervená, rychle se spálí, kůže se loupe a tvoří se i bolestivé puchýřky, opálit se je skoro nemožné
 2. zčervená, snadno se spálí, většinou se kůže loupe, opaluje se pomalu a jen lehce
 3. mírně zčervená, někdy se lehce spálí, opaluje se snadno do středně hnědé barvy
 4. nikdy nezčervená, spálí se jen výjimečně, kůže se neloupe, dobře se opaluje až do tmavé barvy 

 

 

Sečtěte vaše odpovědi - podle toho, které písmeno v odpovědích převažuje si přečtěte doporučení pro váš fototyp a vhodné opalovací přípravky 

 

  superbronz_fototyp_1

Převažující odpověď A = fototyp 1

Sluníčko je váš nepřítel a dlouhodobému slunění byste se měl/a vyhýbat. Vaše kůže je na sluneční paprsky velmi citlivá, proto i při krátkém pobytu na slunci vždy vybírejte ty nejvyšší ochranné faktory, například opalovací mléko s kokosovým olejem SPF 30 a pro citlivější oblasti jako je obličej, ramena nebo nárty krém na opalování s arganovým olejem SPF 30. Pokud toužíte vyzkoušet naše báječná opalovací másla, na výběr máte ze dvou variant: máslo s arganovým olejem SPF 25 a nebo máslo s kokosovým olejem SPF 25. Nezapomínejte na sluneční ochranu pokožky i při běžných činnostech jako je dojíždění do práce, na procházce se psem nebo ve frontě na zmrzlinu. Na dovolené u moře se vyhýbejte pobytu na sluníčku a držte se spíše ve stínu. Doporučujeme chránit kůži lehkým a vzdušným oblečením, například stylovou tunikou, šátkem uvázaným přes tělo nebo letními šaty. Zapovězené pro vás je i opalování v soláriu. Pokud ale i tak chcete získat tmavší odstín, vyzkoušejte samoopalovací mléko s arganovým olejem.

Doporučené SPF v Česku: 20 - 30

Doporučené SPF u moře: 30 - 50+

 

 

Převažující odpověď B = fototyp 2

I pro vás platí vyšší citlivost kůže na sluneční záření. Proti spálení chraňte kůži opalovacími přípravky s alespoň středním ochranným faktorem, doporučujeme například opalovací máslo s arganovým olejem SPF 20, případně máslo s kokosovým olejem s SPF 20. Pokud preferujete spíš konzistenci oleje, na výběr máte mezi kokosovým opalovacím olejem SPF 30 nebo olejem na opalování s arganovým olejem SPF 30, který máme také v praktickém menším balení tak akorát do kabelky. S opalováním v soláriu to nepřehánějte, ze začátku si dopřejte jen 8 - 10 minut, při opakování můžete postupně navyšovat až na 10 - 15 minut. Ve velmi horkých dnech nebo na dovolené u moře nezůstávejte na slunci celý den a slunění častěji střídejte s pobytem ve stínu. Ideální je například zajít si na osvěžující drink do plážového baru ;-)

Doporučené SPF v Česku: 20 - 25

Doporučené SPF u moře: 30 - 40

superbronz_fototyp_2

 

 

superbronz_fototyp_3

Převažující odpověď C = fototyp 3

Tento fototyp je v našich končinách nejběžnější. Při slunění na zahradě nebo na koupališti vám stačí i nízká ochrana, díky tomu máte na výběr z široké nabídky opalovacích přípravků. Vyzkoušejte například opalovací máslo s arganovým olejem SPF 10, které je (právem) jedno z našich nejoblíbenějších produktů. Pro milovníky přírodní kosmetiky je ideální volbou mrkvové opalovací máslo SPF 15 nebo mrkvový opalovací olej SPF 6. U moře doporučujeme zvolit střední ochranu, například opalovací mléko s arganovým olejem SPF 20 nebo kokosový opalovací olej SPF 20. Pro snědou barvu i mimo sezonu si můžete dopřát i opalování v soláriu - k tomu doporučujeme mléko do solária, které zabrání nežádoucí vůni po opalování a podpoří urychlení bronzového opálení.

Doporučené SPF v Česku: 10 - 15

Doporučené SPF u moře: 20 - 25

 

 

Převažující odpověď D = fototyp 4

Gratulujeme, vaše kůže sluníčko v podstatě miluje! Jen se na slunci mihnete a hned máte snědou barvu, jako byste se právě vrátil/a z dovolené. Při výběru opalovacího přípravku si nemusíte tolik lámat hlavu - při slunění v Česku je pro vás dostačující i nízká ochrana a bez obav můžete sáhnout například po opalovacím másle s arganovým olejem SPF 6. U moře si vystačíte i se střední ochranou, doporučujeme třeba mrkvový opalovací olej SPF 15. Pro zvýraznění krásného snědého opálení vyzkoušejte opalovací máslo s arganovým olejem SPF 15 s jemnými zlatými glitry. Nepodceňujte však ochranu před slunečními paprsky během sportování a zvolte například opalovací krém s arganovým olejem SPF 10, který se díky praktickému balení vejde do každého batůžku nebo kabelky. Vyjížďka na kole nebo bruslích se může protáhnout a skončit nepříjemným spálením ramenou a zad. Navíc jsou naše opalovací másla, krémy, oleje i mléka voděodolné, což oceníte hlavně při vodních radovánkách. Třeba na paddleboardu zažijete spoustu zábavy takže ani nepostřehnete, kolik času uteklo. Kromě toho vodní hladina odráží paprsky, proto se vždy raději předem namažte. Během parných letních dnů určitě oceníte osvěžující opalovací vodu s tyrosinem, která poskytne rychlé zchlazení a ještě urychlí zhnědnutí kůže.

Doporučené SPF v Česku: 6 - 10

Doporučené SPF u moře: 15 - 20

superbronz_fototyp_4

 

 

Zpět do obchodu