K nákupu nad 1000 Kč doprava ZDARMA ✨

Podle čeho poznáte, jaký jste fototyp?

Léto je za rohem a nastává nejvyšší čas se poohlédnout po pořádné ochraně před slunečními paprsky. Ale jak si vlastně vybrat vhodnou hodnotu SPF? Záleží na na několika faktorech, které musíte zvážit. Pojedete na dovolenou k moři, nebo se budete slunit na blízkém koupališti? Opalovací sezona pro vás teprve začíná, nebo už máte vytvořený snědý základ? Budete se na horkém sluníčku pohybovat celý den, nebo se jen rychle přesunete mezi prací a domovem? Nejdůležitější ze všeho je ale citlivost vaší kůže na sluneční paprsky, která je charakterizována kožním fototypem. Znát fototyp své kůže vám usnadní práci při výběru opalovacího přípravku. Obecně se lze řídit základním pravidlem, že čím nižší fototyp kůže máte, tím vyšší ochranný faktor musíte zvolit.

 

fototyp 

 

Co to vlastně je fototyp?

Fototyp každého člověka vyjadřuje intenzitu pigmentace kůže, která určuje, jak je pokožka přirozeně odolná vůči slunečnímu záření. Někdo okamžitě červená a rychle se spálí, jiný může bez obav trávit na sluníčku hodiny a rychle hnědne. Pro rozlišení jednotlivých typů kůže (fototypů) se používá numerická klasifikace na 6 fototypů, tzv. Fitzpatrickova škála. V evropských podmínkách si vystačíme s dělením na 4 kožní fototypy:

 

  FOTOTYP 1 FOTOTYP 2 FOTOTYP 3 FOTOTYP 4
BARVA KŮŽE bílá, má hodně pih světlá, má hodně pih  světlá až olivová, může mít pár pih tmavší až hnědá, žádné pihy
BARVA OČÍ světle modré, šedé  modré, zelené, hnědé   zelené, šedé, hnědé hnědé 
BARVA VLASŮ  světlé blond blond, rezavé   světle hnědé tmavě hnědé 
NÁCHYLNOST KE SPÁLENÍ  vždy se spálí téměř vždy se spálí  někdy se spálí  zřídka se spálí 
SCHOPNOST OPÁLENÍ  téměř nikdy se neopálí jemně se opálí  vždy se opálí  vždy se opálí 
DOPORUČENÝ SPF V ČR 20 - 30 20 - 25 10 - 15 6 - 10
DOPORUČENÝ SPF U MOŘE 30 - 50+ 30 - 40 20 - 25 15 - 20

 

 

U obyvatel v České republice se nejčastěji vyskytují fototypy 2 a 3. Pokud si přesto nejste jisti, jaký ochranný faktor zvolit, zeptejte se svého dermatologa.

 

 

Zpět do obchodu