K nákupu nad 1000 Kč doprava ZDARMA ✨

10 zlatých pravidel opalování

Sluneční paprsky a letní teploty nás nabíjí energií a lákají ven. Sluníčko ale také umí být pěkně zrádné a určitě se vyplatí vědět, na co si dávat pozor. Máme pro vás 10 tipů, jak docílit vysněného bronzového opálení, abyste si přitom zbytečně neuškodili a mohli se naplno oddat letním radovánkám.

 

Pro bezstarostné slunění se stačí řídit jednoduchými pravidly:

 

peeling

1. Nepodceňujte přípravu

Ta správná příprava na opalovací sezonu začíná ve vaší koupelně. Pro získání dokonalé bronzové pokožky si jako první dopřejte důkladný peeling. Kávový peeling obrousí odumřelé šupinky kůže, zbaví nečistot a probudí ji do krásy. Díky tomu bude pokožka zdravě zářivá, na sluníčku se bude opalovat snáze a také rovnoměrněji. Obsažený kofein navíc podporuje prokrvení pokožky a rozproudění lymfy - proto vám bude také skvělým pomocníkem v boji s nežádoucí pomerančovou kůží ;-)

Peeling můžete použít i pokud už je vaše kůže bronzově opálená. Nebojte se, že byste si opálení "sedřela", jemný peeling pouze odstraní odumřelé kožní buňky, sjednotí barvu a tím bronzové opálení naopak zvýrazní.

 

 

2. Zvolte individuální přístup

Opalovací přípravek vybírejte na míru přímo vašim potřebám. Při výběru stupně SPF musíte zvážit hned několik faktorů. Záleží na citlivosti vaší pokožky na sluneční paprsky, která se nejsnáze určuje podle vašeho kožního fototypu, a aktuální míře opálení. Dále je třeba brát v úvahu denní dobu během slunění a samozřejmě roční období. Důležitá je také destinaci, ve které se opalujete - jiný opalovací přípravek budete potřebovat při lenošení na vaší zahradě, jiný při exotické dovolené u moře, a po jiném sáhněte při pobytu v horách.

Každý z nás také preferuje jinou konzistenci opalovací kosmetiky. Vyhovuje vám více olej, mléko, nebo krém? Volba je jen na vás. Doporučujeme vyzkoušet i náš best-seller, opalovací máslo, které máme i variantě s jemnými zlatými třpytkami pro super zářivý bronz. Vybírat můžete i podle oblíbené vůně. U nás si zkrátka vybere každý!

 

Nevíte si rady, jaký ochranný přípravek bude vhodný právě pro vás? Inspirujte se u nás:

Jak vybrat ten správný opalovací přípravek

 

 

3. Čtěte etikety 

Informace na obalech nejsou uváděny jen tak z rozmaru výrobce kosmetiky. Na naše opalovací přípravky se můžete 100% spolehnout, ale je nutné řídit se uvedenými pokyny k používání a skladování. Nezapomínejte, že i opalovací přípravky mají omezenou trvanlivost, která je stanovená datem spotřeby nebo symbolem otevřeného kelímku. Pokud jste opalovací krém delší dobu nepoužili, před jeho opětovným použitím zkontrolujte barvu, konzistenci a vůni produktu, nepoužívejte prošlou kosmetiku. S časem navíc ztrácí ochranný faktor na účinku, proto neriskujte a každý rok raději investujte do nového opalovacího přípravku a nespoléhejte se na nevypotřebované zásoby z loňska. 

Opalovací přípravky je vhodné skladovat v lednici, nebo při pokojové teplotě. Pokud s vámi opalovací přípravek stráví týden na pláži na přímém slunci, rovnou jej na konci sezony vyhoďte, i když jej celý nespotřebujete.

 

 

siesta 

4. Dávejte si přestávky

Netrpělivost a touha po rychlém bronzovém opálení se nevyplácí. Pro krásné a dlouhotrvající opálení, které si budete užívat i dlouho po skončení léta, doporučujeme se sluněním začínat postupně. Ze začátku stačí jen pár minut denně, a s vyšším ochranným faktorem opalovacího přípravku. Pozvolna můžete čas na sluníčku prodlužovat a zvolený SPF snižovat. Snaha zhnědnout za jediný den končí nejčastěji zarudnutím a loupáním, zatímco postupně získaný bronz vydrží mnohem déle.

Nezůstávejte na slunci příliš dlouho v kuse, mezi 11. a 15. hodinou si dejte od slunění pauzu a dopřejte kůži polední odpočinek. Směřujte své letní venkovní aktivity mimo tuto dobu, slunce nebude tolik pražit a vyhnete se bolestivému spálení a rychlému loupání opálené kůže.

 

 

pitný režim 

5. Dodržujte pitný režim

Voda je pro naši krásu nezbytná - když málo pijeme, na pleti je to okamžitě vidět. Během opalování je potřeba na hydrataci     myslet dvojnásob. V parných letních dnech se více potíme, proto při slunění myslete na dostatečné doplnění tekutin. Vyhýbejte se lákavě vypadajícím ledově vychlazeným nápojům, které tělu způsobují teplotní šok, a pijte hlavně vlažné nápoje bez ledu. Běžná voda vás už nudí? Vyzkoušejte domácí ledový čaj, kokosovou vodu nebo třeba osvěžující okurkovou limonádu. V horku se vyhněte také alkoholu a kofeinu, které organismus odvodňují, a mohou vám způsobit nepříjemné bolesti hlavy nebo dokonce přehřátí.

Kromě toho myslete i na hydrataci kůže. Sluneční paprsky pokožku vysušují, tvoří se drobné vrásky a je náchylnější k loupání. Naše opalovací přípravky zajistí ochranu před sluníčkem a zároveň se postarají o potřebnou výživu a hydrataci. Pro extra péči po opalování a svěží vzhled pleti doporučujeme hydratační kolagenovou masku.

 

 

mažte se

 

6. Mažte, mažte, mažte

Mazání se opalovacím přípravkem neflákejte, sluneční paprsky umí být velmi zákeřné a jediné, čeho dosáhnete, je nepříjemné spálení a rychlé loupání kůže. V letních dnech používejte opalovací přípravky nejen při lenošení na sluníčku, ale také při procházkách nebo v prosklené kanceláři. Dobrou volbou je arganový opalovací olej nebo opalovací krém, které se díky praktickému balení vejdou do každé kabelky a můžete je tak u sebe mít neustále.

Opalovací přípravek aplikujte na pokožku ještě než vyjdete ven na sluníčko. Pečlivě se namažte dostatečným množstvím, tak, aby byla krémem pokrytá pokožka celého těla. Nezapomínejte namazat ani rty, ramena, ušní boltce a nárty. Zbytečně nešetřete a aplikaci opakujte zhruba každé dvě hodiny, nebo po každém koupání, po osušení ručníkem nebo při pocení.

 

 

klobouk a brýle

 

7. Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy

Opalovacím krémem ochrana před slunečními paprsky nekončí. Ostré slunce způsobuje zhoršení vidění, degradaci sítnice nebo nepříjemný syndrom suchého oka, proto jsou sluneční brýle s UV filtrem nutností pro ochranu zraku i citlivé oblasti okolo očí. Klobouk chrání vlasy před vysušováním, obličej před spálením a organismus před úžehem, a navíc je i stylovým módním doplňkem.

 

 

8. Nepodceňujte sílu sluníčka

Víte, že se můžete spálit i ve stínu? UV paprsky se odrážejí od některých povrchů jako je písek, vodní hladina, tráva nebo sníh, proto ani úkryt pod stromem nebo slunečníkem není pro slunce nepřekonatelnou překážkou. UV záření proniká také pod vodní hladinu, proto nezapomínejte na použití opalovacích přípravků i při šnorchlování, plavání nebo surfování. I když to není na první pohled zřejmé, UV záření proniká i přes mraky - ochranu před spálením tak nezaručí ani zatažená obloha. 

 

Víte, že...?

Některé barvy jako například bílá odráží sluneční paprsky? Proto nedoporučujeme nechávat malé děti na bílé dece nebo látkové pleně. Buďte ostražití a nezapomínejte na rizika spojená s UV zářením.

 

 

9. Malé děti na slunce nepatří

Prosluněné letní dny naše malé neposedy lákají k různým venkovním aktivitám. Děti léto milují a s radostí si užívají koupání, venkovní hry a sporty, jezdí na letní tábory nebo k prarodičům. Sluneční paprsky ale mohou být v tomto případě velmi zrádné, protože úžeh nebo spálení děti ohrožuje mnohem více než dospělé. Při plánování letních výletů nezapomeňte na specifické potřeby vašich ratolestí. Neznamená to, že byste museli trávit horké dny zavření doma, pro ochranu zdraví těch nejmenších stačí dodržovat pár jednoduchých zásad:

  • Malé děti by se měly vyhýbat pobytu na přímém slunci, vyhledávejte spíše místo ve stínu.
  • Dětská kůže se stále vyvíjí a proto je náchylnější ke spálení - nezapomínejte s sebou tedy mít vhodný opalovací přípravek a poctivě děti mažte.
  • Dohlédněte na pravidelný pitný režim, vhodné jsou také svačinky bohaté na vodu jako meloun, okurka nebo ledový salát.
  • Pořiďte dětem kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a čepici s kšiltem nebo klobouček.
  • V dobu, kdy je slunce nejvýše na obloze a sluneční záření nejintenzivnější, si místo pobytu na sluníčku raději naplánujte oběd, odpočinek nebo vnitřní aktivity.

 

 

regenerace

 

10. Po slunění nezapomeňte na regeneraci

Abyste si udrželi krásné bronzové opálení co nejdéle, určitě dopřejte vaší pokožce péči i po opalování. Slaná a chlorovaná voda kůži vysušují, sluneční paprsky navíc způsobují oxidaci buněk, čím urychlují stárnutí kůže a mohou za vznik vrásek. Proti tomu se můžete bránit používáním kosmetiky po opalování - byla vyvinutá speciálně pro potřeby pokožky po slunění, dodává jí zpět potřebné živiny a vláhu, zklidňuje a přispívá k prodloužení výdrže opálení. 

 

 

Zpět do obchodu